В Україні почала тестове мовлення некомерційна музична радіостанція Old Periscope Radio. Вона транслюватиме в Інтернеті сучасну англомовну софт-рок-музику.
Про музичну концепцію нового радіо-проекту розповідає його засновник та творчий керівник Олександр Шталтовний.
– Музичний формат Old Periscope Radio – це переважно іноземний рок-мейнстрім, що його складають споріднені жанри, які є уособленням традицій англосаксонської музичної культури, – повідомив автор музичної концепції проекту. – Наші плей-листи містять американський та британський класичний софт-рок, арт-рок та прог-рок, джаз-рок та фолк-рок, трохи хард та поп-року, подорожну «американу», орієнтований на дорослих рок (AOR), незалежну музику інді, смус-джаз та блюзи. При цьому ми не ставимо в етер виключно «старе» і не зосереджуємо увагу наших слухачів виключно на класичному року. Ми слідкуємо і за новою музикою, але зіграною у вище згаданій традиції мелодій та гармоній, що зачарували вже не одне покоління слухачів по всьому світу. У різних сферах, включаючи музичну, таке прийнято називати «Стара школа». І ми є її великими прихильниками!
За словами творчого керівника Old Periscope Radio, колективу станції подобається рок-культура та поєднана з нею культура слухання.
– Нам видається, що культура слухання є невід’ємною частиною культури виховання. Не буду приховувати, що ми прагнемо того, щоб наші слухачі чули не тільки ритм, а й, так би мовити, напівтони, що їх часто-густо додають, скажімо, віолончелі, фортеп’яно або вокальний спів а капела, – розвиває думку Олександр Шталтовний. – Я визнаю, що рок-формат Old Periscope Radio є досить складним для сприйняття, особливо молоддю, що тяжіє до найсучаснішого. Такі часи на дворі: всюди панують поп-музика та реп. Там більше пульсуючих нот, якщо хочете, гормональних покликів, які за законами природи, власне, й затягують молодь. Натомість рок-формат, як на мене, особливо коли в етері – джаз-рок, прог-рок, арт-рок, музика інді, джаз та фолк, вимагає певної зосередженості, концентрації уваги слухача та, якщо хочете, певної підготовки, результатом якої людина отримує «треновані роками прослуховувань вуха». І тут ми не виключаємо проблему: все це «музично-доросле» може стати нецікавим для молоді. Хоча ми сподіваємось і на виключення, коли наш формат в якийсь момент зможе «зачепити» молодь якоюсь піснею. І створюючи плей-листи, ми враховуємо це.
Одразу напрошується логічне запитання: хто ж він – потенційний слухач Old Periscope Radio?
– Я прогнозую, що це будуть, переважно, немолоді люди. Ті, кого не приваблює сучасний – я називаю його «силіконовий» – поп, або реп. Наш слухач скоріше тяжіє до згаданої вище «старої школи», де є мелодія, часто-густо драматичний сюжет, романтичні почуття, – малює Шталтовний портрет слухача. – От я бачу зараз нову-стару моду: молодь повально носить шкіряні «рокерські косухи». Наш слухач, або слухачка, вже давно, пробачте з 80-90-х, їх не носять. Ба більше – можливо взагалі ці «косухи» ніколи не носили. Проте вони мають більш важливе. Вони сформувались як особистості. Ці люди вже мають життєвий досвід, сформовані уподобання, добрий смак та …майже дорослих дітей. Ці слухачі та слухачки, скажімо, віком від сорока, за нашими розрахунками, десь таки мають отой, пробачте, «вмонтований» в мозок «приймач», який здатний розшифрувати незрозумілу юнаку музичну «мову», на якій співають велетні року минулих десятиліть. І все ж, я не виключаю, що Old Periscope Radio припаде до душі певній частині молоді. Молоді, яка швидко дорослішає. Якщо – точно, інтелектуальній молоді. Врешті, для нас найголовнішим є те, що вони – наші слухачі – потенційно та, що важливо, емоційно готові налаштуватись на сприйняття музики, яка або вже визнана частиною світового спадку, або хоч і зіграна відносно нещодавно, проте саме в англосаксонській музичній традиції.
Деталізуючи музичну концепцію Old Periscope Radio, його керівник говорить про акценти музичного форматування станції.
– По суті, це – жанрові пріоритети, що ми їх прагнемо реалізувати у нашому етері у залежності від часу доби. Погодьтесь, що, з огляду на людські біоритми, потужний рок-драйв в нічному етері, скажімо, десь о третій годині ночі, не буде комфортним для прослуховування, – пояснює музичний редактор радіо. – Водночас, складна рок-музика, наприклад, прогресивний рок, джаз-рок або арт-рок більш органічно сприйматимуться вже по обіді, або ввечері. Тоді як енергійний поп-рок є комфортним для сприйняття як вранці, вдень, так і ввечері, але не пізніше 22 години. Відповідно, нічний час – це та частина доби, коли в етері прогнозовано менше енергійних мелодій, зате більше повільних, романтичних та негучних. Це – час соулу, сучасного та старого джазу, фолк-року, блюзу, романтичних балад та, звичайно ж, «золотих» хітів минулого.
І на завершення, у якості ілюстрації акцентів музичного форматування станції її творчий керівник навів таблицю жанрових пріоритетів Old Periscope Radio – у залежності від часу доби:
06.00-09.00 – поп-рок, софт-рок, джаз-фанк, кантрі-рок, рок-класика, американа, електронна музика
09.00-15.00 – софт-рок, поп-рок, кантрі-рок, американа, інді-музика, ейсід-джаз, «південний» американський рок, електронна музика
15.00-21.00 – мейнстрім, софт-рок, інді-музика, арт-рок, прог-рок, джаз-рок, хард-рок, орієнтований на дорослих рок (AOR), кантрі-рок, блюз-рок
21.00-00.00 – джаз-рок, інді-музика, мейнстрім, арт-рок, прог-рок, ритм-енд-блюз, фолк-рок, електронна музика
00.00-06.00 – сучасний джаз, блюз, фолк-рок, софт-рок, соул, балады, ейсід-джаз, ембієнт, лаунж, рок-классика, «золоті» хіти
Василь Левченко, представник Old Periscope Radio по зв’язках із громадськістю